موسیقی دینی

قسمتی از مقاله ی بلند موسیقی لکها

هر وقت به قطعه ای موسیقی گوش می دهیم می توانیم خاستگاه ومکا ن رواج آن را حدث بزنیم.ما می توانیم موسیقی خراسانی را از بلوچی یا کردی یا عربی وغیره تشخیص دهیم .نوع ملودی وتاثیر گذاری هر کدام با دیگری متفاوت وهر کدام به نوبه ی خود لذت بخش است. این امر نشان دهنده ی وابستگی فرهنگی وهویتی به موسیقی است.در واقع موسیقی جزئی از فرهنگ وشناساننده ی نوع تفکر ومیزان بار فرهنگی یک جامعه است.

موسیقی لکی جدا از موسیقی لری وکردی نیست.در واقع به نوعی در طول گذشت قرنها با هم امتزاج پیدا کرده اند.خوانندگان ونوازندگان  لر ولک وکرد با کمک گرفتن از  مایه ها ی طرف مقابل درغنای هرکدام کوشیده اند.در این میان موسیقی لر ولک آنچنان امتزاج دارند که تمایز آنها از هم آسان نیست واز نظر سازها وآوای وسایل سازی کاملا شبیه هستند وتنها زبان ترانه ها وابیات ممیز آن دو است.

موسیقی در لرستان انواع مختلفی دارد که در اینجا به موسیقی دینی اشاره می شود.

موسیقی دینی :

در میان اهل حق رواج داردوساز مخصوص آن تنبور است.این ساز دارای جنبه ی اساطیری است وریشه در خلقت مشیه ومشیانا داردودارای ارزش معنوی ودینی است وبیشتر در مراسم مذهبی ومولوی خوانیها در جمع اهل حق در جم خانه ها نواخته می شود.خارج از این همراه اشعار عرفانی وسروده هایی که جنبه ی معنوی دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

استاد ارجمند آقای ایرج کاظمی درکتاب «دلفان در گذر تاریخ »در مورد آن توضیح داده است که مضمونی از آن چنین است:در لکی به آن تمیره می گویند.اهل حق در مراسم مذهبی خوددر محلی با نام جم خانه(جمع خانه)از این ساز استفاده می کنند.در آغاز مراسم تنبور دست به دست درمیان حلقه مریدان می گردد وبوسیده می شودتا اینکه دوباره به دست نوازنده می رسد.همراه نواختن تنبور اشعاری مذهبی از شاعران لک زبان همانند ترکه میر،خان الماس وشاخشین که مرتبط با این مراسم است،خوانده می شود.

تمرین گروه تنبور نوازی مستور جهت گرده همایی یارسان ۱۱ مهر در بابایادگار

http://youtu.be/ApGVL4o1DD8

منابع : ایرج کاظمی.دلفان در گذر تاریخ.انتشارات افلاک.چاپ اول/کتاب رد پای پیشینیان /

(مهدی زینی)

 

 


 ایرج کاظمی.دلفان در گذر تاریخ.انتشارات افلاک.چاپ اول.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28 + = 35