خود باوری

+هان ئه ر کو برالهه نه ژدی سوارم / ئه را بی که سیم میا بونگ ئیر بارم
در عصری که تمدن وزندگی ماشینی فرهنگ عامه را در انزوا قرار داده واز آن جز نامی باقی نمانده است، وحدت ملی و احساس ملیت هم در خطر است ، سخن گفتن از معنویت بشری بی معنا وپوچ به نظر می رسد.دیگرزنان عشایر برای برکت مشک شعر نمی خوانند.هنگام شروع کارها تفالی به فال چهل سرو در کار نیست.دیگر مادران برای خواباندن کودکشان لالایی که حکم جادوی خواب را دارد نمی خوانند.دیگر صدای برخورد قطرات باران بر روی سیاه چادر شنیده نمی شود و ترنم موسیقی طبیعی وآرامبخش آن روح را نوازش نمی دهد وبه جای آن گرما وحرارتی است که از لابلای نخهای پلاستیکی گونیهای جانشین سیاه چادر تن را می سوزاند.دیگر صدای نفس اسبان سواری وزیبایی سپک(sepak)آنان همراه صدای ساز ودهل در مراسم عروسی زینت بخش جشنها نیست.دیگر صدای اهورایی هوره کمتر از کوه وکمر شنیده می شود. بیایید به گذشته ی خود نطری بیفکنیم. ما نمی خواهیم به گذشته بر گردیم ودر آن زندگی کنیم اما می خواهیم گذشته را به عنوان چراغ و راهنمایی همراه خود داشته باشیم وبه آن افتخار کنیم.
(مهدی زینی)

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. کامران گفت:

  درود بر شما که ادبیات غنی لکی را جان دوباره ای بخشیده اید

 2. مهدی زینی گفت:

  با سلام.من از قوم بختیاری هستم و در شهرستان ایذه زندگی می کنم/مادربزرگ من اصالتا از قوم لک می باشد که در چند صد ساله گذشته از الشتر به شهرستان ایذه مراجعه کردند و در شهرستان ایذه ساکن شدند و زیر مجموعه طایفه عالی محمودی شده اند.که به آنها عالی محمودی-تیره لک می گویند.نام یکی از اجداد مادربزرگم اورمیر می باشد.کنجکاو شدم پیگیر باشم اگه دوستان الشتری اطلاع دارن منو راهنمایی کنن.با تشکر
  لطفا بهم ایمیل بزنید.با سپاس
  ali.sargholi2002@gmail.com

  • درود بر شما آقای علی بزرگوار. باعث افتخار ماست که خواهر زاده ای چون شما د اریم . شما لطف کنید و بپرسید که اقوام مادرتان از کدام طایفه ی الشتر هستند .چون در الشتر طایفه های :حسنوند و کولیوند و یوسفوند زندگی می کنند . اگر طایفه مشخص شود زودتر به نتیجه می رسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =