ترخینه

[Forwarded from اتچ بات]
‍ (https://attach.fahares.com/qURRrEWkWJHCQdAktl4l1w==) « ترخینه /tarhkenah »
ترخینه یکی از غذاهای مرسوم و رایج در میان مردمان غرب کشور مخصوصا لک زبانان است. در اینجا هدف تفسیر و توصیف واژه ی ترخینه نیست.فقط به خاطر اینکه برخی کارشناسان امور تغذیه و بهداست این ماده ی غذایی را حاوی هشتاد مورد از باکتریهای پروبیوتیک می دانند که هم اکنون برای ابتلایان به کرونا و پیشگیری از آن خوردن ترخینه را توصیه می نمایند ، به این مهم می پردازیم
غذاهای زیادی پرو بیوتیک دارنمد و ترخینه یکی از این غذاهاست که سرشار از پرو بیوتیکهاست.
پروبیوتیک چیست؟
به زبان ساده، پروبیوتیک‌ها نوعی باکتری مفید برای بدن ما خصوصا برای دستگاه گوارش هستند. این باکتری‌ها به سلامت روده کمک بزرگی می‌کنند چرا که رشد باکتری‌های خطرناک را کنترل می‌کنند؛ باکتری‌های بدی که باعث عفونت‌ها و التهاب روده می‌شوند. محققان این باکتری‌های خوب را میکروارگانیزم‌هایی توصیف کردند که برای میزبان خود (که بدن ما است) مزایای زیادی از نظر سلامتی دارند. اگر تعریف ساده‌تر بخواهید، پروبیوتیک‌ها تعادل بین باکتری‌های «خوب» و «بد» را برقرار می‌کنند و این باعث عملکرد بهتر بدن ما می‌شود.
ما هم فرصت را غنیمت دانسته تا راجع به ماده ی اصلی ترخینه و طرز پخت آن در دو نمونه که در میان لک زبانان رایج است توضیحاتی داشته باشیم.
۱٫ ترخینه : مواد لازم برای درست کردن ترخینه :نخود،عدس،زرد چوبه،نمک، ادویه،پیاز،روغن وترخینه است.برای تهیه ی ترخینه در فصل تابستان بلغور گندم ودوغ وادویه را با آب مخلوط کرده وبه صورت گلوله یا دایره در آورده وجلوی آفتاب خشک می کنند.به این گلوله ها ترخینه می گویند.ابتدا مقداری نخود وعدس یا یکی از این دو را در دیگ ریخته وروی آن آب ریخته وروی اجاق می گذارندتا به طور کامل پخته شود.سپس ترخینه را که قبلا در آب خیسانده شده است داخل دیگ می ریزند.زرد چوبه ونمک وادویه به آن اضافه می شود.زمانی که خوب پخته شدآن را باپونه وپیاز وروغن پیاز داغ کرده ومیل می کنند.
۲٫ ترخیناو : این نوع ترخینه به حبوبات احتیاج ندارد.ترخینه ای را که در آب خیسانده اند،همراه مقداری آب در دیگ ریخته وپس ار آنکه پخته شد،دوغی که از خیسانده باقی مانده است برروی آن می ریزند.زرد چوبه وادویه ونمک هم به آن می افزایند.با پونه وپیاز آن را پیاز داغ می کنند.

منبع : کتاب رد پای پیشینیان اثر نگارنده. / مقاله ی شناسایی بیوشیمیایی و مولکولی باکتری پروبیوتیک لاکتوباسیلوس پلانتاروم
صابره نوری۱، سنبل ناظری۱* و پرهام حسینی۲
همدان، دانشگاه بوعلی سینا، گروه بیوتکنولوژی
اصفهان ، دانشگاه صنعتی اصفهان، گروه گیاه پزشکی

#مهدی_زینی

http://telegram.me/farhangelakI

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + = 11