«تاسو/ tasoe»

«تاسو/ tasoe»
«تاسو» واژه ای لکی وبه معنای درخواست کمک مالی از دیگران است.از سیاق و معنی درونی این واژه می توان امید به آینده را در میان مردمان لک زبان حس نمود.ساده زیستی و کم خواهی یکی از خصوصیات قوم لک است و شاید هم اکنون مورد پسند برخی نباشد و آن را مایه ی عقب ماندگی اقتصادی و زیستی این بدانند.
ما در اینجا هیچ نظر و ایده ای را نقد نمی کنیم ونمی خواهیم از واژه های لکی به خاطر تعصب دفاع کنیم بلکه تنها به موضوعی در گذشته می پردازیم و آن چیزی نیست جز اینکه مردمان لک حتی در زمان دردمندی و نا داری و تهیدستی امید و قناعت را همراه خود داشته اند. شاهد مدعا همین واژه ی«تاسو» است که معنای حقیقی آن بر خلاف معنی اصطلاحی که بر گدایی و تکدیگری دلالت د ارد، معنای «تا فردا» را به ذهن متبادر می سازد .در واقع هم از روز اول این واژه به معنای «تا فردا» بوده است.تا حرف فاصله است و « سو»در زبان لکی هم به معنای فردا است و هم پیش از ظهر و هنگام دمیدن افتاب.
کسی که تهیدست است نمی خواهد که نام گدا بر روی او بماند و از همنوعان چیزی را می خواهد که تا فردا بتواند امرار معاش کند و فردا را که هنوز نیامده است به حساب تابت ماندن خود در حال گدایی نمی گذارد.
(مهدی زینی)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

81 + = 88