«آرزوی جاودانگی»

+«آرزوی جاودانگی»
انسانها همیشه میل به جاودانگی داشته اند .جاودانه شدنی که در اینجا مطرح است غیر از آن است که افراد از راههای مختلف مانند :ورزش ،سیاست ، هنر وگاهی ضد مردم جاودانه می شوند.دوستداران جاودانگی مورد نظر ما ،آرزویشان این است که خودشان با همین جسم و شکل ظاهری برای ابد دردنیا زندگی کنند.
این میل در اشعار لری زیر که سراینده آن معلوم نیست ودرمیان لک زبانان رایج شده است ومشهور، نموداراین معناست .از پیرزنی می پرسند: دوست داری در چه فصلی بمیری؟در جواب اشعار زیر را می خواند.
زمسونه یخ بنونه مه نمیرم . zemesona yakh bannona me namire
زمستان که موسم یخبندان است من نمیرم.
وهاره گل گله زاره مه نمیرم. vehâra gol gola zâra me namirem
بهار که فصل گل ومناظر دیدنی است من نمیرم.
تاوسونه وخت بوسونه مه نمیرم . tâwoesona vakhde bôsona me namirem تابستان که فصل بستانهاست من نمیرم.
پاییزه چنگ در هیزه مه نمیرم : pâyiza cheng der hiza me namire
پاییز که موسم استفاده از روغن حیوانی داخل خیک است من نمیرم.
این طلب و دوست داشتن جاودانگی در طول تاریخ ایران و جهان وجود داشته است و کسانی در پی ان بوده اند ،برخی در پی چشمه ای بوده اند که از آن آب حیات بخش بنوشند و جاودانه شوند و برخی آن را در جایی تاریک جستجو می کرده اند. امروز انسان د پی منجمد کردن و مرگ را موقتی کنند و شخص منجمد زمان دلخواه به جهان برگردد.در هر صورت همه ناکام و بی بهره از تلاش خود لاجرم مرگ را در انتظار نشسته اند.
اقای دوستخواه در گزارش اوستا در مورد جاودانگی بخشیدن به مردم می نویسد که از«هوم سفید»پیه گاو «هدیوَش »خوراکی به نام «انوش» (جاودانگی )درست کنند و به همه ی مردم دهند و آنان بر اثر آن جاودانه شوند.همچنی اشاره می کند در کتاب «بندهُشن»درخت «گوکرن»، دشمن پیری وزنده گر(زنده کننده) مردگان و انوشه گر (جاودانگی بخش) زندگان خوانده شده است.
منابع :اوستا به گزارش دوستخواه / بند هُشن/
(مهدی زینی)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + = 8